سنسور القایی برای تشخیص دور موتور

همانطور که در مقاله ی سنسور القایی چیست و چه کاربردی دارد؟” توضیح داده شد، از سنسور القایی برای تشخیص دور موتور استفاده های بسیاری می شود و آن ها معمولاً در محیط های سخت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم در مورد سنسور القایی منتها برای یک کاربرد خاص در صنعت صحبت کنیم.

 

سنسور القایی برای تشخیص دور موتور

 

همانطور که می دانیم، سنسور القایی (inductive sensor) برای تشخیص فلز از غیرفلز استفاده می شود، که در این مقاله نکاتی در مورد کاربرد سنسور القایی برای تعیین و تشخیص دور موتور بیان شده است.

سنسور القایی برای تشخیص دور موتور

زمانی که موتور شروع به چرخیدن می­کند، یکflywheel  را می چرخاند. روی این flywheel، ۱۰ عدد حفره ایجاد شده است که فاصله ی آن ها نسبت به یکدیگر کاملا یکسان است. فاصله ی حس این سنسور ۱ سانتی متر است، یعنی هر قطعه ی فلزی که در فاصله ی یک سانتی متری این سنسور قرار گیرد را حس می­کند. لذا این سنسور در فاصله ی ۱ سانتی متری سطح صاف flywheel قرار گرفته و فعال است. زمانی که flywheel شروع به چرخیدن می­کند و سوراخ ها روبه­روی سنسور قرار می­گیرد، فاصله از ۱ سانتی متر بیشتر شده و سنسور غیر فعال می شود.

بنابراین با چرخش این flywheel، سنسور مدام فعال و غیرفعال می شود، که اگر آن را به یک منبع ۲۴ ولتی وصل نماییم با قطع و وصل شدن این ۲۴ ولت، در خروجی به ما پالس میدهد. پس کافی است که بیاییم تعداد پالس ها را بشماریم و تشخیص دهیم که این flywheel با چه دوری بر دقیقه می چرخد.

ادامه مطلب
اینورتر یا درایو چیست و چه کاربردی دارد؟

مثال:

برای مثال با چرخش این flywheel، ۱۰۰۰ پالس در دقیقه برای ما ایجاد شده است، لذا کافی است که ۱۰۰۰ پالس را تقسیم بر ۱۰ عدد حفره کنیم، که حاصل برابر با ۱۰۰ دور در دقیقه می شود.

۱۰۰۰/۱۰=۱۰۰ rpm

فرض کنیم flywheel، با سرعت  ۹۰۰ دور بر دقیقه حرکت می­کند، برای این که بتوانیم فرکانس را به دست آوریم و متوجه شویم که این flywheel، در یک ثانیه چند دور میزند باید به روش زیر عمل کنیم:

۹۰۰/۶۰=۱۵ دور بر ثانیه

۱۵*۱۰ = ۱۵۰ فرکانس سوئیچینگ

یعنی اگر flywheel، با سرعت ۹۰۰ دور در دقیقه حرکند کند، این سنسور ۱۵۰ عدد پالس تولید می­کند، که اگر فرکانس سوئیچینگ سنسور کمتر از ۱۵۰ هرتز باشد، عملا نمی­تواند سرعت ۹۰۰ دور در دقیقه را تشخیص دهد، بنابراین، باید بدانیم که بیشترین دور موتور چقدر است و چند عدد حفره روی fly wheel، ایجاد شده است.

نکته: همیشه فرکانس سوئیچینگ سنسور را یک یا دو رنج بالاتر از فرکانس ماکزیمم انتخاب کنید.

 

منبع: ماهر آکادمی

آیا این مطلب را می پسندید؟

باکس دانلود

اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد سنسور القایی برای تشخیص دور موتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. سلام. قبلا این مطلب رو از طریق آموزشهای آقای مهندس فرهادی دیده بودم. یادآوری شد. مطلب بسیار مهمی است. ممنونم