۵ تفاوت مهم MCB و MCCB

در مقاله­ ی ” MCCB چیست ؟ ” در مورد کلیدهای کامپکت توضیح داده شد، در این مقاله قصد داریم به پنج مورد از مهم ترین و اساسی ترین تفاوت MCB  و MCCB را شرح دهیم. در ادامه به توضیح تفاوت mcb و mccb می پردازیم.

 

۵ تفاوت اساسی MCB و MCCB (تفاوت mcb و mccb )

فرق اول: یک تفاوت اساسی بین MCCB و MCB ، قابل تنظیم بودن برخی از مدل های MCCB است. به طوری که MCCB قابل تنظیم بوده و می توان تریپ آن را تنظیم کرد، اما MCB در هیچ کدام از مدل هایش قابلیت تنظیم ندارد.

 

پنج تفاوت مهم MCB و MCCB

 

فرق دوم: دومین تفاوت mcb و mccb ، این است که رنج MCCB بیشتر از رنج MCB است. به عبارت دیگر، MCB ها تا رنج ۶۳ آمپر و در برخی موارد در رنج ۱۰۰ آمپر و ۱۲۰ آمپر نیز موجود هستند، در حالی که MCCB ها تا رنج ۱۶۰۰ آمپر و در برخی موارد تا ۲۵۰۰ آمپر موجود هستند. لذا اگر قصد دارید از ۱۰۰ آمپر به بالا را حفاظت کنید، باید از کلیدهای کامپکت یا همان MCCB استفاده نمایید.

 

فرق سوم:سومین تفاوت mcb و mccb مربوط به حالت تریپ آن ها است، به طوری که MCB ها دو حالت قطع و وصل دارند. در حالی که MCCB ها علاوه بر دو حالت قطع و وصل، حالت تریپ نیز دارند. MCCB ها در حالت تریپ نه قطع هستند و نه وصل، بلکه اهرم آن ها در قسمت وسط قرار می گیرد.

 

نکته: اگر MCB قطع شود، نمی توان تشخیص داد که نیروی انسانی آن را قطع کرده یا خودش تریپ داده و قطع شده است، اما اگر MCCB تریپ دهد، اهرم آن در حالت وسط قرار گرفته و با زمانی که نیروی انسانی آن را قطع کند، تفاوت داشته و قابل تشخیص است، لذا در مانیتورینگ و نظارت موثر است.

ادامه مطلب
کنتاکتور چیست؟

 

فرق چهارم: MCCB ها قابلیت موتورایز شدن (Motorized) را داشته و می توان روی آن ها موتور نصب نمود تا به جای حرکت دادن اهرم با دست، از یک موتور استفاده کرده و آن را قطع و وصل کرد، در حالی که MCB این قابلیت را ندارد. برای کسب اطلاع بیشتر نسبت به این قابلیت، مقاله ی ” موتور کلید اتوماتیک ” را مطالعه نمایید.

 

فرق پنجم: MCCB ها قابلیت نصب رله مانند رله آندر ولتاژ و رله شنت تریپ و همچنین تیغه ی کمکی بر روی خود را دارند. این قابلیت باعث می شود که بهره وری کلیدهای کامپکت یا همان MCCB ها افزایش یافته و راحت تر بتوان آن ها را کنترل کرد، در حالی که MCB ها دارای این قابلیت نیستد. برای آشنایی با تجهیزات رله آندر ولتاژ و رله شنت تریپ، مقاله ی ” تفاوت های رله ی آندر ولتاژ و رله شنت تریپ ” را مطالعه فرمایید.

 

سوال: به نظر شما MCB و MCCB چه تفاوت های اساسی دیگری دارند که ما به آن ها اشاره نکردیم؟

 

منبع: ماهر آکادمی

آیا این مطلب را می پسندید؟

باکس دانلود

پسورد: www.maheracademy.ir
اشتراک گذاری:

نظرات

3 نظر در مورد ۵ تفاوت مهم MCB و MCCB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. یکی از تفاوت های اساسی MCB و MCCB ها قدرت قطع اتصال کوتاه که در مینیاتوری حداکثر تا ۲۰ کیلو آمپر، ولی در کلیدهایی اتوماتیک تا ۲۰۰ کیلو آمپر نیز وجود دارد.
    تفاوت بعدی در محل استفاده آن دو می باشد … مینیاتوری در مدارات نهایی توزیع انرژی و کلیدهایی اتوماتیک در ورودی برق تاسیسات و ساختمان ها کاربرد دارد

    1. همچنین MCB تک پل و دو پل هم داریم در صورتی که MCCB فقط ۳ پل و چهار پل (در ایران)هست.
      MCCB ها مشخصه Icu هم دارند که MCB ها ندارند(جریان اتصال کوتاه بدون بازگشت).